Double Fish Volant-Phoenix

Dostali sa mi do rúk dva poťahy VOLANT-PHOENIX od u nás nie veľmi známeho čínskeho výrobcu Double Fish.

Logo-Double fish (004)

Síce v Číne je Double Fish zvučný stolnotenisový brand, čomu nasvedčuje, že už desaťročia pod ich záštitou a na ich stoloch s loptičkami Double Fish konajú majstrovstvá Číny. Posledné roky táto značka dodáva loptičky aj na Majstrovstva sveta, Olympijské hry ale aj všetky veľké turnaje WTT, ale napriek tomu táto značka u nás je tak známa a je stále ťažko dostupná.


Voľba objednať práve poťahy Volant-Phoenix bola skôr náhoda. Úprimne od poťahov som nemal veľké očakávania. Proste ďalšia "lacná" čínska guma.
Volant-Phoenix
Hrám s drevom OSP Vario AC+, poťahy používam Stiga DNA Dragon Grip, čiže lepive čínske gumy mi nie sú cudzie. Z dôvodu, že Stiga má výpadky vo výrobe a napríklad Dragon Grip v čiernej farbe je niekoľko mesiacov nedostupný, tak som začal hľadať náhradu, v prípade núdze aby som mal nejakú alternatívu.

Voľby padli postupne na Tibhar Hybrid K3, Friendship Battle II, DHS Hurricane 8 Hard, a nakoniec Nittaku Hurricane 3 TURBO Blue. Okrem Hybrid K3 všetky poťahy som boostoval použitím boostru Falco Long Booster. Ale to je na iný článok, každý poťah bol v niečom naozaj dobrý ale komplexne ani jeden poťah pre mňa nesplnil očakávania ako náhrada za DNA Dragon Grip.


Keby som zhodnotil tak môj rebríček je takýto :
1) Nittaku Hurricane PRO 3 TURBO Blue / Tibhar Hybrid K3
2) DHS Hurricane 8 Hard
3) Friendship Battle II
... ale musím podotknúť, že všetky poťahy ma milo prekvapili a chápem, prečo sú tak obľúbené medzi zákazníkmi.

Volant-Phoenix_4 Takže som nič nečakal, keď sa mi do rúk dostali tieto poťahy Double Fish VOLANT-Phoenix. Veď aj pri cene okolo 20€ som čakal, že to bude ďalší lacný čínský poťah.
No už obal bol prekvapujúci. Nie klasicky vákuovo balený čínsky poťah, ale obal ktorý aj TOP značky ako Stiga alebo Motýľ môžu len závidieť, opakovateľne otvoriteľný, kvalitný, naozaj dizajnér sa s tým pohral. Tvárou poťahu nie je nikto iný ako bývalá majsterka sveta Liu Shiwen. Obal je vymakaný, má naozaj pekné detaily, praktické otvory kde je vidieť ako farba poťahu tak aj farba špongie na druhej strane.

Čierny poťah má kvalitnú modrú špongiu, akú som videl iba pri prémiových poťahoch DHS vyššej cenovej kategórie.


Červený poťah má zas svetlo fialovú špongiu, na dotyk rovnako tvrdú.


Oba poťahy na prvý pohľad vyzerajú veľmi kvalitne.

Volant_phoenix_3Oba poťahy som nalepil na rovnaké dreva OSP Vario AC+, aby som testoval aj prípadný rozdiel medzi čiernym a červeným variantom. Lepím lepidlom Lat-X s použitím 2 vrstiev na drevo a 2 vrstvy na poťah. Drevo lisujem minimálne 12 hodín po nalepení

PRVÉ POSTREHY:

Poťah je tvrdý, na obale je uvedená tvrdosť 40. Tvrdosť pri hre pocitovo by som prirovnal k Dragon Grip čiže nad 50° európskej stupnice.

Po odlepeni ochrannej fólie, je povrch lepivý a lesklý. Na popinkanie poťah pôsobí pomalšie ako Dragon Grip, ale určite rýchlejšie ako napríklad Hurricane 3 TURBO Blue od ktorého je menej lepivý.

Pri stole veľké prekvapenie. Poťah od prvého úderu pôsobí veľmi dobre, nie ako ostatné čínské poťahy ale skôr ako hybridné poťahy, alebo tie najlepšie prémiové DHS poťahy. Pri ostatných poťahoch tohto typu bolo potrebné poťah rozohrať, tu nie.
Poťah je dynamický od prvého úderu, a na moje prekvapenie má aj katapult, čo pri čínských poťahoch nie je obvykle. Poťah generuje vyšší oblúk ako podobné poťahy, dokážete s nim zahrať naozaj veľkú rotáciu aj pri menšom pohybe zápästii nad stolom, ale naozaj veľký spin je možné dosiahnuť klasickým topspinovym úderom.

Poťah je asi najrýchlejšia Čína čo som kedy skúšal.
Ostatné som boostoval, tento nie a je rýchlejší aj bez tuningu. Po naboostovani poťah Phoenix hra ešte o triedu lepšie.

Topspin - ľahko hrateľný s veľkou rotáciou. Jednoducho hrateľný topspin aj nad stolom.

Príjem podania - tu ma trochu prekvapil, lebo s čínským poťahom sa väčšinou ľahko prijíma podanie. Phoenix je zas citlivý na prichádzajúcu rotáciu podobne ako európske poťahy Príjem zo začiatku ide dosť vysoko. Ale keď si zvyknem je príjem istý, krátky, pri čopoch s veľkou spodnou rotáciou, súper má problém. 

Podanie - veľmi silná stránka poťahu. Obrovská spodná alebo bočná rotácia. Jednoducho hrateľné aj krátke podanie.

Čop - poťah generuje veľkú spodnú rotáciu. Čopovaná loptička dopadá na stôl s nízkým plochým odskokom.

Blok - veľmi presný jednoducho hrateľný. Zo začiatku je treba zvyknúť na vyšší oblúk, lebo to lietalo za stôl (napríklad podľa mňa cierny ma vyšší oblúk), ale keď sa ruka nastaví lieta to naozaj veľmi presne.Záver
Jednoznačne najlepší Čínsky poťah. Skúšal som aj viacero drahých National verzii, ale na tento ich vo všetkom prevyšuje.
Hrá výborne hneď od nalepenia ale čím je dlhšie na dreve, tým lepšie hrá. Po dvoch týždňoch a asi 20 hodinách testovania je poťah ako nový.
Aj keď Dragon Grip je veľmi rýchly hybridný poťah, pri hre s Phoenix poťahom necítim úbytok rýchlosti. Nemal som problém prejsť na neho aj počas sezóny aj pri ostrých zápasoch. 

Poťah zostáva na dreve.