Stiga DNA PLATINUM - obrovský krok dopredu

Stiga DNA PLATINUM - obrovský krok dopredu

STIGA prekvapila, že necelé 2 roky po uvedení novinky a novej rady poťahov DNA už tento rok avizovala novinku a to radu DNA určenú hlavne pre profesionálov ... a to s názvom DNA PLATINUM. Už pri predstavení rady DNA PRO bol vývoj rady Platinum v plnom prúde. Ale aj behom predaja DNA zbierala STIGA cenné informácie, aby rada PLATINUM bola ešte lepšia a ešte údernejšia. Pár mesiacov pred spustením oficiálne predstavila STIGA svojim predajcom poťah. Už vtedy naznačila, že tento poťah bude náročnejší na techniku a tým pádom predovšetkým určený pre podstatne skúsenejších hráčov. 

Oproti rade DNA PRO nová rada prichádza tiež s tromi verziami ako aj PRO séria a to Platinum S (42,5°), Platinum M (47,5°), Platinum H (50°) ... ale STIGA išla ešte o krok ďalej a obohatila radu o Platinum XH (52,5°) ... podľa mňa aj najlepší poťah z tejto rady. 

Oproti DNA PRO výrobca vynechal hrúbku 1,9mm, a v PLATINUM sérii prišlo s hrúbkou 2,1mm a 2,3mm  ... hlavne tá 2,3mm. Aby sa zachovala maximálna povolená šírka, štuplíky sa znížili aby mohla narásť hrúbka špongie. Platinum S, M, H sa vyrábajú v hrúbke 2,1 a aj 2,3mm ... ale séria XH už iba v hrúbke 2,3mm


Už teraz dokážem s určitosťou povedať, že tento poťah je naozaj určený pre skúsenejších hráčov.  Je veľmi citlivý na naozaj dobrú techniku, dobrý timing a dokonca aj na typ dreva, čo je pod nim. 


Hneď po predstavení som vyžiadal možnosť prednostne vyskúšať tieto poťahy a STIGA nám vyšla v ústrety a poslala 2 poťahy na test, ktoré neboli označené, bez potlače testovacie neoznačené vzorky a to DNA PLATINUM XH, v červenej farbe a PLATINUM M 2,3mm v čiernej farbe. 

Vtedy plný očakávania v super brutálny poťah, som bol veľmi sklamaný po pár tréningoch.  Po oficiálnom predstavení som mal zmiešané pocity ... či tá cena neodradí každého, lebo mňa ten poťah nepresvedčil. Ale teraz s odstupom času už viem, že je to iba tým, že poťah vôbec nebol rozohratý, lebo teraz som zas vybral ten neoznačený poťah a po pár hodinách začína podávať výkony ako už normálne predajná verzia ... nie je úplne taká, predajná je ešte lepšia  ... ale je naozaj dobré. 


Nedávno mi ale na stole mi pristáli už 4 normálne predajné verzie  ... no a nedalo mi to, aby som ich neskúsil a  neotestoval. A urobil som naozaj dobre, že som tomu dal šancu !!!!!!


Mám 3 rovnaké dreva ... Nittaku S-CZ, čo je ofenzívne drevo zloženie 5+2 (  SMREK - ZLC - Ayous - KIRI (Jadro) - Ayous - ZLC - SMREK ). Všetky drevá sú váhovo od 82 do 85gSTIGA DNA PLATINUM XHAko prvé som skúsil poťah Stiga Platinum XH. Ako som spomínal mal som na testovanie XH, ale bol v červenej farbe. Hrám dlhodobo s poťahom DNA PRO H v 1,9mm hrúbke, tak skok na 2,3mm bol dosť citeľný, ale XH s s tenšou špongiou nerobí. Nemal som prehnané očakávania, ale povedal som si, že určite neurobím záver iba z jedného tréningu ( hovorím to stále všetkým hráčom ) ... poťahu treba dať aspoň 2-3 plnohodnotné tréningy aby sa dostal do ruky a možno aj rozohral.  ... a dobre som spravil !!!!
Prvý tréning:
poťah bol naozaj čerstvo nalepený. Okolo obeda som lepil, lisoval som asi iba 2-3 hodiny ( normálne nechám v lise drevo stále minimálne 12-24 hodín!) . Poťah mi vtedy nedal nič viac ako moje DPNA PRO H. Ničím nevynikol, bol neohrabaný tvrdý rýchly. Ale nehralo sa mi s ním zle, vôbec nie. Bolo to fajn ... ale  wau efekt  ako keď som po EL-S skúsil DNA  neprišiel. 

Druhý trénig:

som limitovaný priestorom, hráme v malej herni. Ale už cítim zlepšenie oproti prvému tréningu. Dobre to hrá, ale tým, že neviem ísť "bezpečne" bez nárazu rakety o stenu do strednej vzdialenosti, neviem využiť potenciál poťahu. Ale rozdiel už je citeľný


Tretí tréning:

hrám s kamarátom, ktorý je silný útočný hráč, nepríjemné namotané topspiny z Bh a tvrdé namotané rýchle topspiny z Fh. Hrá z drevom But Viscaria na Fh DNA PRO H a na Bh Rakza 7. Hrám s nim vyrovnané zápasy. Poťah sa úplne zmenil, rozdiel je až o 80%. Neuveriteľné, už pri rozcvičke a tréningu kombinácii cítim s akou ľahkosťou s tým hrám. Vôbec necítim, že hrám s najtvrdšou verziou. Fakt je super ! Kamarátovi som nehovoril, že hrám s iným poťahom, ale hneď si všimol, s akou ľahkosťou mu blokujem všetky jeho tvrdé topsiny, a nie že iba blokujem ... ale dávam do blokovaných loptičiek ešte aj brutálnu rotáciu ... nechápal to. 


Blok:

silná stránka poťahu, súperove topspiny idú rýchlo späť presne a s plochým odskokom s obrovskou rotáciou, súper má málo času sa pripraviť na ďalší topspin alebo kontratopspin. Treba si zvyknúť na rýchlosť poťahu a dosť veľký katapult, hlavne pri 2-3 kontra-topspine, kde sa nageneruje už fakt obrovská rotácia, ale keď sa človeka nato nastaví, potom to lieta bezpečne presne na stôl.  


Pink / Krátka hra

aj keď zoberiem rýchlosť s XH sa hrá neuveriteľne ľahko sa hrá krátka hra. Letí to pekne nakrátko za sieťku. 


Čop

neuveriteľné. Myslel som, že taký čop ako s tenším poťahom (napríklad s DNA PRO H 1,9 s čím hrám), s poťahom typu MAX nikdy nedám  ... ale XH v hrúbke 2,3 generuje takú silnú spodnú rotáciu, že je to až neuveriteľné. Protihráč má obrovské problémy. Tým, že hrám s materiálom na Bh a často otáčam raketu, čopnutý príjem je väčšinou aj záverečný úder. 


TOPSPIN / Kontratopspin

asi najsilnejšia stránka poťahu. Obrovská rýchlosť, veľmi veľká rotácia, topspin je presný s nízkym rýchlym odskokom. Protihráčovi robia bloky veľmi veľký problém. Keď vráti tak 2-3 kontratopspin je záverečný úder. 


Podanie

veľmi jednoducho zahrané, krátke, plné rotácie. Nechápem sám. Lebo tým, že som potom brutálne válcoval kamaráta, som na poslednú hodinku tréningu zobral drevo s Platinum M .. a s tým poťahom som nedokázal dať také krátke a namotané podanie. XH ma prekvapuje stále viac a viac. V prípade trocha dlhšieho podania kamarát hneď otvára hru topspinom ... pri XH aj keď podanie je dlhšie, robí mu problém vôbec otvoriť hru bez toho aby to nebola sieťka. 


DRIVE - facky

zas jedna z veľmi silných stránok tohto poťahu. Asi kvôli tomu, že sa loptička do poťahu veľmi nezaborí a rýchlo ho opúšťa drive údery sú veľmi rýchle a hlavne presné. Môj spoluhráč bol veľakrát prekvapený s akou ľahkosťou a presnosťou som jeho topspin prakticky drivom poslal krížom von zo stola. 


Poťah určite dostane pevné miesto na tomto dreve.  .... ale  ... páči sa mi veľmi, ale cítim, že ten poťah je nad moje sily. Je brutálne rýchly, a vyžaduje naozaj dobrú techniku. Ja ju nemám. Hra sa mi páči, páčia sa mi aj tie brutálne namotané topsiny a silné čopované loptičky, ale keď zoberiem hru ako celok, myslím, že poťah je nad moje sily, a musím málo ubrať .. lebo s týmto by som % viac stratil ako získal. Nikdy som nechápal hráčov okresu, ktorí si hneď kúpia najrýchlejší najfalšovejší poťah ( napríklad Tenergy alebo Dignics)  ... tešia sa z jedného dobrého úderu, ale nevšimnú že medzitým pokazili 20 ... a presne sem by som zaradil aj XH ... pre hráča, ktorý má dobre zvládnutú techniku úderov, pohybu je to proste už naozaj profi poťah, ktorý je konkurencia motýľom. Za mňa palec hore pre Stigu. 
STIGA DNA PLATINUM M


Stiga DNA PRO M najpredávanejší z rady DNA ... tak očakávanie je veľmi veľké aj pri rade Platinum.  Ale STIGA s radou Platinum išla naozaj ďalej. Aj keď STIGA DNA PRO M bola obľúbená hlavne aj medzi hobby , možno rada PLATINUM bude pre nich výzva ...


Aj tento poťah mám nalepený na dreve  ... Nittaku S-CZ, čo je ofenzívne drevo zloženie 5+2 (  SMREK - ZLC - Ayous - KIRI (Jadro) - Ayous - ZLC - SMREK ). Všetky drevá sú váhovo od 82 do 85gAko aj pri XH po začiatočnom sklamaní pri testovacej verzii aj pri verzii Platnum M som povedal, že poťahu dám šancu. A aj toto je dobrá voľba, aspoň viem, a skúsil som ho. Tak isto ako XH ani tento poťah pri prvom tréningu bol taký mdlý ... ale nebol zlý. Ale vedel som, vlastne myslel som ... alebo dúfal som, že sa to zmení.  
Asi poťahy sa musia naozaj rozohrať. Pri treťom tréningu už poťah asi po 3-4 hodinách hry sa prejavili naozaj pravé vlastnosti aj tohto poťahu. A to musím povedať, že tento poťah podľa mňa zďaleka nie je pre začiatočníkov ... aj keď je všeobecne známe, že Hinoki alebo Smrek vrchná vrstva s kombináciou umelej vložky ako je karbón alebo ZLC je ideálna pre tvrdé poťahy, lebo tie pocitovo zmäknú ... tak poťah tvrdosti ako je 47,5°Platinum M  ... mi na tejto kombinácii pôsobil naozaj mäkko ... čo ja nemusím. 

Ale myslím si, že na celodreve alebo na dreve s inou vrchnou dýhou ako je napríklad Limba, Koto .. Wnge a podobne sa bude chovať inak, možno ideálne . Asi to ešte vyskúšam na inom dreve, možno na Dynasty Carbon. 


Tomuto poťahu som dal viac času, hral som s nim asi na 4-5 tréningoch,. Musím povedať, že tento poťah je veľmi náročný na techniku !!!!
Keby som ho mal porovnať s nejakým poťahom, pri ktorom som mal podobné pocity tak to je  Tenergy 05FX ...  veľmi citlivý na prichádzajúcu rotáciu a veľký katapult ... proste nič pre mňa. 


Blok:

aj pri tomto poťahu je to jeho silná stránka. Tým, že poťah je naozaj citlivý na prichádzajúcu rotáciu a aj katapult je veľký treba si na bloky dávať pozor .. ale tak isto aj tento poťah vystrelí loptičku rýchlo,, ale s vyšším oblúkom. Ale čo je zaujímavé, aj pri tomto je odskok potom rýchly a s plochým odskokom. 


 Krátka hra

robilo mi to väčšie problémy ako s XH, loptičky mi išli vyššie, protihráč mal väčšiu šancu na otvorenie hry z takej loptičky


Čop

je naozaj veľký, ale zďaleka nie tak veľký ako XH. Tu mi najviac problémov robila žravosť poťahu, ale myslím, že skúsení hráč si s touto žravosťou určite poradia. Pre mňa to bolo naozaj veľa ale hru som si užíval. 


TOPSPIN / Kontratopspin

lieta to rýchlo a namotane. Topspin je nepríjemný. Hráč mojej úrovne musí dávať najviac pozor na katapult poťahu. Mne to lietalo niekedy za stôl, hlavne už  pri 2-3 údere. S XH som mal oveľa väčšiu istotu. 


Podanie

krátke podanie mi robilo väčší problém zahrať ako s XH. Aj keď by to malo byť opačne, s Platinum M som nevedel zahrať podanie za sieť. častejšie sa stávalo, že protihráč otváral hru z môjho podania. 


DRIVE - facky

tu sa tiež prejavil väčší katapult poťahu! Veľa lietalo za stôl, nemal som tu istotu. 


ZÁVER
podľa mňa je to zas posun dopredu. Je to naozaj posun dopredu. Poťah je veľmi dynamický, rýchly a s naozaj veľmi veľkým katapultom. Je citlivý na prichádzajúcu rotáciu. Osloví hráčov, ktorí majú radi poťahy typu Tenergy 05FX. 
Ešte pre istotu skúsim tento poťah ako s celodrevom ale aj s drevom Dynasty Carbon  ... ktoré má Koto vrchnú dyhu. 

Myslím si, že aj teraz bude patriť medzi najpredávanejšie z tejto série ..bude na 2 mieste za poťahom PLATINUM XHSTIGA DNA PLATINUM H


Na tento poťah som sa tešil najviac. Tým, že hrám s verziou DNA PRO H ... bol som zvedavý či mi dokáže ponúknuť viac tento poťah alebo v čom bude ten rozdiel, že za tento poťah by som mal dať skoro o 20€ viac. Po hre s XH a M som sa na tento poťah veľmi tešil. Z XH som nadšený, tak aj od H mám vysoké očakávania. Tu som zvolil hrúbku 2,1mm v čiernej farbe.

Po skúsenostiach s XH a M som nechal čas aby sa poťah rozohral. Ale po 2 tréningoch už poťah hrá ako má. Od začiatku som si všimol, že poťah nie je ako PRO H, je to nový poťah.


Čo ma prekvapilo, poťah aj na tvrdosť špongie 50° má dosť veľký katapult, len o málo menší ako Platinum M a je citlivý na prichádzajúcu rotáciu.  Dynamika oproti M je o vyššia, rýchlosť tiež. 


Blok:

je jednoduchý, loptička letí k súperovi rýchlo, odskok plochý. Prekvapujúco podobne ako Platinum M poťah má veľký katapult a je citlivý na prichádzajúcu rotáciu. 


Krátka hra

určite lepšie ako s M, porovnateľná s XH. Jedine na čo si musím dať pozor oproti XH je väčšia citlivosť na prichádzajúcu rotáciu a vyšší katapult


Čop

podobné dobrý a jednoducho hrateľný ako XH iba s vyšším katapultom. Treba dávať pozor, že pri zlom timingu a postavení loptička má tendenciu ísť za stôl.


TOPSPIN / Kontratopspin

vysoká rotácia, vyššia ako verzia PRO H.  Odraz je rýchly a podobne ako XH s nízkym odskokom. 


Podanie

jednoducho hrateľné s veľkou rotáciou. Príjem podania je trochu horší ako s XH kvôli citlivosti na prichádzajúcu rotáciu. 


DRIVE - facky

dobre hrateľný, ale kvôli katapultu menej istoty ako s XH


ZÁVER
podľa mňa je to poťah určený pre hráčov, ktorí majú zvládnutú techniku. Poťah ma dosť vysoký katapult a je citlivý na prichádzajúcu rotáciu. Pre mňa pocitovo kvôli katapultu poťahu horšie hrateľný ako XH.  Určite je to krok dopredu oproti PRO H ... ale vyžaduje naozaj veľmi dobre zvládnutú techniku. Pre hráčov, ktorí ten timing ani pohyb nemajú zvládnutý tak ho veľmi neodporúčam