Tibhar Evolution MX-D ... to proste musím vyskúšať

Tibhar Evolution MX-D ... to proste musím vyskúšať

Mal som dostať na test SUPER-NOVINKU od STIGA, ale tým, že "nechodí a stále nechodí" tak som musel niečo skúsiť.  
Bol som naladený na niečo nového, a tým, že som veľký priaznivec rady EVOLUTION od TIBHARU, voľba bola jasná a zobral som z predajne novinku od Tibharu poťah Evolution MX-D. O tomto poťahu je veľmi málo informácii, iba toľko, že výrobcovia chceli skombinovať silu a výbušnosť poťahu MX-P a rotáciu poťahu MX-S. To znie dobré lebo s MX-P som hral, MX-S som skúšal.

Od doby čo Stiga vydala novú radu DNA začal som hrať s tým poťahom, najprv DNA PRO M ... ale časom som potreboval viac sily tak som začal používať DNA PRO H, s ktorým hrám už vyše roka a presne s týmto poťahom budem porovnávať MX-D


Hrám z hrúbkou 1,9mm, ale pri MX-D som išiel do 2.1-2.2mm a urobil som dobre.
Poťah testujem na dreve Nittaku S-CZ, čo je drevo 5+2, kde jadro je SMREK > ZLC > AYOUS>  KIRI > AYOUS > ZLC > SMREK, rýchlosť OFF- / OFF.


Lepím to lepidlom LatX, na poťah 3 vrstvy a na drevo dávam 2 vrstvy.  Obal poťahu má klasický Evolution dizajn, takže tu rozdiel nie je. Po rozbalení vyzerá poťah podobne ako MX-P, iba keď zdvihnem vidím, že špongia má rovnakú farbu iba špongia je tvrdá, s minimálnymi pórmi. Výrobca udáva tvrdosť špongie 50,3 – 52,3°. Po rozbalení vidím klasický poťah Evolution série. Váha poťahu je 77g, čo na kocku nie je málo. Orezaný som nezmeral, lebo orezávam ho na väčší rozmer ako je hlava. 

Keď na dotyk porovnám s poťahom DNA PRO H, tak špongia je tvrdšia, ale vrchná guma je mäkšia, aj keď vraj by mala byť rovnaká ako MX-P. Celkovo poťah pocitovo pôsobí pri hre mäkším dojmom ako DNA PRO H.

 

 

S poťahom som odohral už asi 10 hodín. Keď som mal MX-P, poťah potreboval tak 3-4 hodiny, kým sa rozohral, pri tomto poťahu to tak nie je. Hrá od začiatku rovnako dobré.  Poťah je tvrdý ale nie je tak tvrdý ako napríklad DNA PRO H.

 

KONTROLA

 • Schválne tento bod som dal ako prvý. Lebo toto je to čo dominuje tomuto poťahu. Všetko sa hrá jednoducho, presne, bloky sa umiestňujú presne.
  DNA PRO H je tiež poťah, ktorý na jeho rýchlosť a výbušnosť  je veľmi kontrolovateľný ... ale MX-D má navrch v tomto bode.

PRÍJEM PODANIA

 • Poťah je s Evolution série asi najžravejší. Hlavne pri príjme podania si na to treba zvyknúť aby príjem súperovho podania nebol veľmi vysoký
  Možno je to iba návykom na poťah DNA PRO H 

 

OBLÚK

 • Stredný oblúk. Lopty letia plocho a dlho. Odskok je plochý a rýchly

 

PODANIE

 • Podanie je dobré. Do podania je možné dať dosť veľkú rotáciu. V tomto ale má DNA PRO H výrazne navrch, oveľa viac rotácie je možné dať do podania s DNA PRO H ako s MX-D

 

RÝCHLOSŤ

 • Kto si myslí, že je to náhrada MX-P alebo MX-P 50 HARD, tak to nie je. Poťah je naozaj rýchly na profi úrovni ... ale ...
  Ten kto hľadá naozaj veľkú rýchlosť, a výbušnosť ... tak nech si radšej kúpi MX-P 50 HARD, alebo DNA PRO H. Oba poťahy sú asi o 20% rýchlejšie
  Na to, že s DNA hrám s 1,9mm a tu som si omylom zvolil 2,1-2,2 ... a bola to dobrá voľba, lebo myslím, že 1,9 by mi bol už pomalý.
  Rýchlosť poťahu by som dal medzi EL-S a MX-P

ROTÁCIA

 • To čo asi Tibhar chcel dosiahnuť, tak sa mu tu podarilo. Poťah generuje naozaj veľmi veľa rotácie v topspinoch. Spolu so stredným oblúkom a plochým rýchlym odskokom je veľmi nepríjemný pre súperov.  Je veľmi podobný poťahu DNA PRO H, ale aj tu musím povedať, že DNA PRO H má zas nebojím sa povedať dosť navrch.

 

 Po tých asi 4 tréningoch by som povedal, že sa jedná o naozaj podarený poťah pre tých,

> ktorí hľadajú rýchlosť a popritom nechcú stratiť kontrolu

> majú radi tvrdšie moderné poťahy

> hľadajú veľa rotácie


Kto bude možno trochu sklamaný, je

> hráč ktorý hľadá naozaj vyslovene rýchly agresívny  poťah, tým odporúčam ísť skôr do poťahov  MX-P, MX-P 50 HARD alebo ešte lepšie do STIGA DNA PRO H. *****************************************

Po ďalších dvoch tréningoch, musím povedať, že poťah sa možno aj rozohral. Nie je to pomalý poťah, je naozaj veľmi rýchly, dynamický s veľkým katapultom. Rýchlosť je na úrovni poťahov ako je MX-P, DNA PRO H. Oproti DNA PRO H stále necítim, že by bol tvrdší, aj keby mal byť. Do topspinu dáva poťah naozaj veľkú rotáciu, čo robí problém súperom, tu by som povedal, že patrí medzi top produkty v tomto segmente. Blok je s poťahom dosť dobré hrateľný, iba treba dávať pozor na katapult poťahu. Čop je veľký, aj keď zaostáva za podobnými poťahmi. Jediné čo mi naozaj vadí, je to, že do podania neviem zďaleka dať toľko rotácie ako s DNA PRO H.